Bu sayfayı yazdır

Kurutmalıklar

Öğeyi Oyla
(0 oy)
03 Şubat

Kurutmalıklar:

Yaz biterken kış için yapılan onca hazırlığın içinde belki de en zevkli uğraşların biri, patlıcan, biber, kabak, bamya, vs. kurutmak. “Vs.” dedim, zira saymaya kalksak fasulyesinden kayısısına bir sürü sebze ve meyve var kurutulabilecek. Kurutmak; insanoğlunun yüzyıllardır uyguladığı, şekerleme, reçel, konserve, salamura, füme, turşu yapma veya dondurma gibi sebze veya meyveleri hatta et çeşitlerini saklama, uzun süre onları elinin altında tutma yöntemlerinden biri. Bir çeşit ego aslında. Kışın kıtlık mı oluyor, ya da sebze meyve olmuyor mu pazarlar da? 

Oluyor da, sürekli aynı sebzeleri tüketmeyelim, arasıra kurutulmuş yaz sebzelerinden de yiyelim diye kurutmaz mıyız? Üstelik kurusunun tadı, tazesinin tadından daha farklı bir özellik, güzellik taşıyor. Aynı sebzenin iki değişik versiyonu adeta. Satın almaktansa kendi kuruttuğumuz daha iyidir düşüncesiyle biz de egomuzu tatmin ettik. Ağız tadıyla yemek nasip olsun diyerek, biz de bu sene domates, biber, patlıcan ve kabak kuruttuk.

Domates kurutmak, patlıcan, biber ve kabak kurutmaktan biraz farklılık gösterdiği için onu ayrıca yazacağım. Sebzelerin hepsini seçerek, sağlam, temiz ve aynı zamanda hesaplı olanlarını almaya özen göstermeliyiz ilk başta. Ayrıca kurutmaya elverişli güneşin olduğu ağustos, eylül aylarını seçmeli ve yağmurlara kalmamalı, havadar bir yerde kurutmaya dikkat etmeli, kurutulan sebzeleri bez torbalar içinde ya da havadar yerlerde asarak saklamalıyız…

MALZEMELER:

§  4 kg. kemer patlıcan

§  4 kg. topan patlıcan

§  4 kg. dolmalık biber

§  4 kg. kızartmalık çarliston biber

§  4 kg. acı biber

§  4 kg. iri boy kabak

§  2 kg. dolmalık kırmızı kapya biber

Okunma 6340 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 21 Şubat 2015 12:09

Son Ekledikleri: Site Yoneticisi

Yorum ekle
Güvenlik kodu
Yenile