Site Yoneticisi

Site Yoneticisi

Kurutmalıklar

Şubat 03, 2015

Kurutmalıklar:

Yaz biterken kış için yapılan onca hazırlığın içinde belki de en zevkli uğraşların biri, patlıcan, biber, kabak, bamya, vs. kurutmak. “Vs.” dedim, zira saymaya kalksak fasulyesinden kayısısına bir sürü sebze ve meyve var kurutulabilecek. Kurutmak; insanoğlunun yüzyıllardır uyguladığı, şekerleme, reçel, konserve, salamura, füme, turşu yapma veya dondurma gibi sebze veya meyveleri hatta et çeşitlerini saklama, uzun süre onları elinin altında tutma yöntemlerinden biri. Bir çeşit ego aslında. Kışın kıtlık mı oluyor, ya da sebze meyve olmuyor mu pazarlar da? 

İsot'un Yararları

Şubat 02, 2015

1-      Şiddetli baş ağrılarında ağrı kesici özelliği vardır.

2-      Damar tıkanıklıklarını açar.

3-      Soğuk algınlığı ve üşütmelerde faydalıdır.

4-      Kolesterolün düşürülmesinde etkilidir.

5-      Vücutta ki iltihaplanmaların iyileşmesinde etkilidir.

6-      İştah açıcı olarak kullanılır.

İsot nedir?

Şubat 02, 2015

İsot Baharat
 

İsot Biber - Capsicum - Anitum
Bileşimi; 
Amidkapsaisin, karotin, boyama maddesi, C vitamini, 
karotinler, B2 vitamini.


Eski Türkçe de biber yerine “ ıssı ot” da denilmiş olduğundan, Urfa da yetişen bu acı bibere de isot denildiği sanılmaktadır.


Halk hekimliğinde; tüm biberler gibi KULLANILIR.

Urfa Genel Bilgiler

Ocak 19, 2015
Şanlıurfa, eski ve halk arasındaki adıyla Urfa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu şehri. 2013 itibarıyla 1.801.980 nüfusa sahiptir. Doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye ile sınırı vardır. Şehrin eski isimleri Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa'dır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılından sonra "Şanlı" unvanını almıştır.
 
Şanlıurfa'nın 13 ilçesi vardır. Ortalama yükseltisi 518 metre olan Şanlıurfa, 19.451 km2'lik yüz ölçümü ile Türkiye'nin en büyük yedinci ilidir. Şanlıurfa'da ağırlıklı olarak Kürt, Türk, Arap, Zaza çok az olarak da Çerkez, Acem, Afgan ve Ermeni kökenli insanlar yaşamaktadır.
 
1919 yılında, önce İngilizlerin, daha sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920'de Urfalı milisler tarafından işgalden kurtarılmış; Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının, Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa ilinin adının Şanlıurfa olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM tarafından 6 Aralık 1984 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır.

 

Ürün Karşılaştırma


Karşılaştırmak için ürün eklenmemiş.

Alışveriş Listem


Listenizde ürün bulunamadı.

Ürün Grupları